close
متخصص ارتودنسی

نماد فروهر” یا نماد اهورامزدا از نشان های ایران باستان بیشتر بدانید + تصاویر

نماد فروهر” یا نماد اهورامزدا از نشان های ایران باستان بیشتر بدانید + تصاویر
چهارشنبه 29 خرداد 1398

یا مهدی .

جمهوری اسلامی ایران . . .

تبلیغات

تبلیغات

. .
موضوعات

موضوعات

سوالات امتحانی طرز تهیه غذا سالاد
خبری سرگرمی آرایش آموزش کامپیوتر و موبایل
دکوراسیون عکس های هنرمندان دنیای مد معرفی جدیدترین آثار فیلم و آهنگ در دنیا آموزش قلاب بافی و بافتنی
بیوگرافی
فروشگاه اینترنتی ما
جدیدترین وزیبا ترین عکس های حیوانات و پرندگان جدید
دانلود فیلم دانلود مداحی عکس بازیگران مرد عکس بازیگران زن عکس های ورزشکاران وخوانندگان دانلود آهنگ های جدید 95
. . . .

نماد فروهر” یا نماد اهورامزدا از نشان های ایران باستان بیشتر بدانید + تصاویر

نماد فروهر” یا نماد اهورامزدا از نشان های ایران باستان بیشتر بدانید + تصاویر

نماد فروهر” یا نماد اهورامزدا از نشان های ایران باستان بیشتر بدانید + تصاویر

 

نماد فروهر ، نماد ایران باستان

“نماد فروهر” یا نماد اهورا مزدا یا همان نماد ایزد باستانی بالدار از نمادهای ایران باستان و دین زرتشتیان می باشد که از نمادهای ایران باستان به شمار میرود. اما معنی این نماد چیست؟

 

معنی نماد فروهر چیست؟

همه ی ما نام فروهر را شنیده ایمحتی خیلی از ما نشان فروهر را به دست و گردن انداخته و یا از تندیس و یا تصویر آن استفاده میکنیم، اما اطلاعات زیادی درباره ی تاریخچه ی فروهر نداشته و حتی نمیدانیم این نشان، نماد چیست. نماد فروهر همان نماد اهورامزدا یا ایزد باستانی بالدار است. 
نمادی که بر فراز بسیاری از سنگ نبشته های شاهان هخامنشی از جمله در پایتخت باستانی امپراتوری ایران باستان یعنی تخت جمشید (پارسه / پرسپولیس) بر سر در کاخ ها و تندیس ها حک شده است.

این موجودیت مستند با قدمتی حداقل دو هزار و پانصد ساله در طول سده ها و هزاره ها پس از هخامنشیان همچنان برای هم میهنان زرتشتی ما و ایرانیان دوستدار فرهنگ و تمدن باستانی ایران ارزشمند و قابل احترام است.
این نماد کهنسال و ملی ایرانیان در تفکر اساطیری ایران باستان و در باور زردشتیان معنایی اصیل دارد و به شکلی زیبا تعبیر، تعریف و تفسیر می شود.

معنی نماد فروهر نماد ایران باستان ، نماد ایران باستان ، معنی نماد فروهر

 فروهر نماد ایران باستان


این نماد امروزه نیز در اشکال گوناگون بر بشقاب های نقره ای، کاشی و سنگ ها و در جواهرسازی ها به شکل گردنبند و انگشتر ساخته می شود و از آنجا که بیانگر دوران شکوه و قدرت ایرانیان در عهد باستان و دربرگیرنده ی معانی عمیق اخلاقی است، طرفداران بسیاری دارد.
خوب است عزیزانی که به عنوان ایرانی مسلمان، ایرانی مسیحی، ایرانی کلیمی و ایرانی زردشتی و حتی ایران دوستان غیر ایرانی، این نماد اخلاقی را به هر شکلی، زیبایی بخش سر و گردن یا نمای ساختمان و دیوار و طاقچه های خانه ی خود کرده اند، معانی نهفته ی تعبیر شده از دوران کهن، در شکل ظاهری آن را نیز بدانند.
در تفکر باستانی و اساطیری ایران و در اعتقادات آیین زردشت، وجود هر انسان از پنج بخش تشکیل شده است که به زبان ساده و پرهیز از به کار بردن لغات و واژگان باستانی، شرحشان می دهم.
«تن» که همان کالبد انسان است،
«روان» که همان روح است که در روز پسین (آخرت) یا کیفر کردار بد را می بیند یا پاداش کردار نیک، 
«جان» که کیفیت زنده بودن است و با مرگ پایان می پذیرد،
«وجدان» که دادگاه درونی و نیروی استنباط و قضاوت درونی هر انسان نسبت به خویشتن خود است، 
و «فروهر» که در حقیقت و به نوعی بخشی از وجود پروردگار و یا نعمتی از سوی پروردگار (اهورامزدا: سرور دانا) است که در وجود انسان به ودیعه گذاشته شده و بدون آنکه به گناه آلوده شود، پس از مرگ به سوی پروردگار بازمی گردد.

معنی نماد فروهر ، معنی نماد فروهر ، فروهر

معنی نماد فروهر

بنا بر باور باستانی ایرانیان فروهر، هر انسانی موظف است از هنگام بسته شدن نطفه تا هنگام مرگ از او محافظت کند. فروهر آدمی پس از مرگ به عالم بالا می رود، ولی با صورت جسمانی خود ترک علاقه نمی کند و بازماندگان درگذشتگان همواره در نظر فروهر هستند و فروهر برای بازماندگان از خداوند سلامتی و شادی می خواهد.
در باور باستانی ایرانیان، «فروهر با روان» تفاوت دارد، زیرا روان مسئول اعمال انسان و کیفر پذیر است اما فروهر همیشه پاک می ماند. «ماه فروردین» به فروهرها تعلق دارد و رفتن بر مزار درگذشتگان و روشن کردن شمع و فانوس بر مزار آن ها در شب عید نوروز نیز بنابر سنت کهنسالی است که می پندارد در شب عید نوروز و اول فروردین ماه که ماه فروهرهاست، فروهر درگذشتگان از آسمان به زمین و مزار و خانه ی خود می آیند، سنت خانه تکانی نیز در این باور و آماده شدن خانه برای مهمان آسمانی ریشه دارد و همچنین باور به بدرقه ی فروهر درگذشتگان در روز سیزدهم فروردین ماه از دامن طبیعت به سوی آسمان نیز با سنت ''سیزده به در'' در ارتباط است؛ فرآیندی که هر سال تکرار می شود و بسیاری از ما شاید حکمت آن را از این منظر نمی دانستیم. 
شایان ذکر است که درباره ی هر یک از این سنت ها در باورهای گوناگون اقوام و ادیان و مذاهب سرزمینمان نظریه ها و اعتقادات گوناگون وجود دارد که آنچه گفته شد، تنها نظری در میان بسیاری است. مسلما برای مطالعه بیشتر درباره ی ماهیت این تفکر اساطیری ایران کهن می توانید به کتب و مقالات و سایت های تخصصی رجوع کنید.

نماد فروهر ، فروهر ، ایزد باستانی

و اما نماد فروهر 
نماد فروهر را گاه تصویری نمادین از اهورا مزدا هم یاد می کنند که با توجه به توضیحات پیشین، درمی یابیم که این برداشت هر چند اشتباه است، چون فروهر در حقیقت بخشی از وجود پاک اهورامزد و یا نعمتی از سوی اوست که در هر انسانی به ودیعه گذاشته می شود، قابل درک است.

بگذریم و بپردازیم به توضیح این نماد؛
چهره ی این نماد مرد جا افتاده و کهنسال پارسی را نشان می دهد که در درون حلقه ای گرد قرار دارد؛ مرد با تجربه ی پارسی بیانگر آن است که خداوند می خواهد انسان را در کمال بلوغ ببیند، آن حلقه ی بزرگ نشانی است از دنیای مادی و بزرگی که انسان در آن متولد می شود و زندگی می کند. دو بال سه قسمتی در دو سوی حلقه ی بزرگ، در نگاره با امتدادی راست و مستقیم وجود دارد. این سه قسمت یادآور سه ارزش بزرگ اخلاقی تفکر کهن ایرانی و زردشتیان است که دین مبین اسلام هم بر آن تأکید دارند.
این سه ارزش اخلاقی مشهور عبارت هستند از «اندیشه ی نیک»، «گفتار نیک» و «کردار نیک».
انسان پارسا و خداجوی با استفاده از این دو بال با پرهای اندیشه و گفتار و کردار نیک می تواند از دایره و حلقه ی دنیا به سوی بهشت برین و راستی پرواز کند.

فروهر ، ایزد باستانی ، اهورا مزدا

نماد فروهر 

در دست چپ نگاره حلقه ای دیده می شود که بیانگر ''عهد و پیمانی'' است که انسان با خدای خود ( اهورامزدا: سرور دانا) می بندد تا در راه پروردگار بیندیشد، بگوید و انجام دهد. 
حلقه ی ازدواجی که قرن هاست در سرتاسر دنیا زن و مرد در هنگام ازدواج در انگشت دست چپ یکدیگر می کنند، بیانگر عقد ''پیمان و عهد'' زناشویی و وفاداری است که به نوعی یادگار از این حلقه ی پیمانی است که در دست چپ نگاره ی فروهر دیده می شود.
دست راست که به شکل نیایش و نشان دادن امتداد مستقیم بال، بالا گرفته شده است، انسان را به یاد آیه ی شریفه ی قرآن مجید'' اهدنا الصراط المستقیم '' می اندازد.
همانطور که خود فروهر و معنا و فلسفه اش انسان را به یاد خطاب پروردگار به انسان در اسلام مبین می اندازد که می فرمایند: «من از روح خودم در شما دمیدم» و در جای دیگر نیز یاد آور «همه از خداییم و به سوی او بازخواهیم گشت» می شود.
به راستی پیامبران راستین پروردگار و پیرو آن ها مصلحان خداجوی و متفکر برای هدفی بزرگ و نهادینه کردن اخلاق برانگیخته شده اند و یا احساس مسئولیت کرده اند. این شباهت ها در اهداف آسمانی را در هر یک از ادیان و آیین های آسمانی و معتقدان و مبلغان خردمند و راستین آن ها به نوعی می توان یافت.
در زیر تصویر دم را در نگاره مشاهده می کنیم که آن هم سه قسمتی است و این سه طبقه در تضاد سه طبقه در بال ها، بیانگر اندیشه و گفتار و کردار بد است. خداوند از انسان می خواهد با توجه به بلوغ خود، بنا بر پیمانی که با او بسته است، با توجه به تأکید او بر راه راست و با تکیه بر دو بالی که از اندیشه و گفتار و کردار نیک تشکیل شده اند، بر اندیشه و گفتار و کردار بد نیز مسلط و چیره باشد و آن ها را پایین افکند.
در نگاره دو رشته ای که از دو طرف حلقه ای که بیانگر دنیاست به سمت پایین و در دو جهت مخالف هم آویزان شده اند، بیانگر دومینوی (نیروی) بد و نیک یا همان شر و خیر، تاریکی و روشنایی، حق و باطل است که هر گز به یکدیگر نمی رسند.
امید است با توجه به نکات اخلاقی عمیق در فرهنگ و تمدن و ادب سرزمینمان از دوران کهن باستان تا دوران پس از ظهور اسلام و تا کنون در راه رضای خداوند مهربان و پیشرفت و آبادانی سرزمینمان گام برداریم.

 

نماد فروهر یا نماد اهورامزدا از نشان های ایران باستان بیشتر بدانید + تصاویر

 

 

 

فر کیانی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/فر_کیانی

نماد فر کیانی (که اشتباهاً به نماد فروهر مشهور است) نشان پیکر بالداری است. ... fra- (پس راندن) می‌داند و معنی اصلی اولیه واژهٔ فروهر را «دلاوریِ حفاظت‌کننده» عنوان می‌کند.

نشان فروهر چیست؟ « دانستنی ها - یک دوست دات کام

www.1doost.com/Post-4435.htm

۸ خرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. - تقریبا همه ی ما نام "فروهر" به گوشمان خورده، حتی خیلی از ما نشان "فروهر" را به گردن ... زیادی درباره ی تاریخچه ی آن نداشته و حتی نمیدانیم این نشان، نماد چیست. ... واقعا باعث افتخاره که ماایرانی هااز زمان های دور معنی انسانیت رو به خوبی ...

تاریخچه و مفهوم فروهر نشان ملی ایرانیان - بیتوته

www.beytoote.com/art/negah-gozashte/faravahar-symbol.html

فروهر چیست،همه چیز در مورد نشان فروهر،زرتشت و نماد اهورامزدا،آرم فروهر یا نماد فر کیانی،تاریخچه فروهر،نشان زرتشتیان،فروهر نشان ملی ایرانیان،بخش های مختلف ...

کوروش کبیر - نشان فروهر "فـَرَه وَهَر" چیست؟

www.citoz.blogfa.com/post-671.aspx

کوروش کبیر - نشان فروهر "فـَرَه وَهَر" چیست؟ - اهورا مزدا ، اين سرزمين را ، اين مرز و بوم را ، از كينه ، از دشمن ، از دروغ ، از خشكسالي حفظ كند.

فروهر چیست؟ - علمی و ادبی

www.muhammadi357.blogsky.com/1388/05/08/post-231/

دیده می شود واقعا این نماد چیست بعضی به اشتباه آن را خدا نامیده. اند در حالی که این ... واژه فروهر (نگاره بالا) به معنی نیروی پیشرفت و بالندگی است که از. نیروی الهی ...

تصاویر برای معنی نماد فروهر چیست؟گزارش تصاویر

نتیجه تصویری برای معنی نماد فروهر چیست؟

نتیجه تصویری برای معنی نماد فروهر چیست؟

نتیجه تصویری برای معنی نماد فروهر چیست؟

نتیجه تصویری برای معنی نماد فروهر چیست؟

نتیجه تصویری برای معنی نماد فروهر چیست؟

تصاویر بیشتر برای معنی نماد فروهر چیست؟

فَرَوَهَر چیست؟ - درباره ایران سرزمین آریایی چقدر میدانیم

mazyar.blogfa.com/8705.aspx

فَرَوَهَر چیست؟ فروهر(فره وشی) چیست؟ فروهر= فره + وهر(ورتی) ... اولین کسی که این طرح را نماد فروهر دانست شخصی بود به اسم "رستم جی کاما".این شخص با استفاده از ...

تفسیر نماد فروهر - دین جوان

ahouramazda.parsiblog.com/Posts/2/تفسير+نماد+فروهر/

بسیاری از ایرانیان این آرم را دیده و با آن آشنا هستند‍، ولی با معنی و مفهوم آن آشنا ... یکی از اولین این آرم ها (به معنای امروزی) نماد (Fravahar) یا آرم زرتشتیان می باشد.

مجله جواهرات جواهری بینا - تاریخچه و معنای نماد فروهر

www.javaheribina.com/blogs/تاریخچه-و-معنای-نماد-فروهر/

۲۶ آبان ۱۳۹۳ ه‍.ش. - تاریخچه و معنای نماد فروهر: نمادی که در بیستون ، پارسه ( تخت جمشید ) و بسیاری از برجای مانده های کهن ایران زمین از نیاکانمان برای ما به یادگار مانده ...

فروهر چیست ؟ - آسمونی - Asemooni.com

www.asemooni.com › فرهنگ › تاریخ ایران و جهان

۱۶ فروردین ۱۳۹۴ ه‍.ش. - فروهر چیست,فروهر,نماد فروهر,فروهر نماد چیست,ویژگی های فروهر,ویژگی های ... فروهر از دو واژهی “فره” به معنی جلو، پیش و “وهر” یا ورتی به معنی برنده و ...


ر قسمت نماد فروهر بیانگر چیست؟ | تمدن ما

tamadonema.ir/tag/هر-قسمت-نماد-فروهر-بیانگر-چیست؟

فروهر سمبول ایرانیان. از آنجایی که هر کشور و ملتی نشانه و سمبولی ویژه از خود دارند – ایرانیان یکی از کهن ترین مردمانی هستند که سمبولی بسیار شگفت انگیز و ...

نماد فروهر (اهورامزدا) به چه معنی می باشد

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=317287

نماد فروهر (اهورامزدا) به چه معنی می باشد ؟ نیاكان ما از چند هزار سال پیش دریافته بودند كه هر انسان زنده از تن، جان، روان، وجدان و فروهر ( Fravahr ) سرشته شده كه پویندگی و ...

تاریخ ما « نماد فروهر

tarikhema.net/religions/3045/نَماد-فِرَوَهَر/

زَرتُشتیان نیز از نَماد فِرَوَهَر بهره می گیرند و با اندیشۀ نیک می‌دانند که در این نماد، .... + لوگو فروهر نشانه چیست + لوگوهای نماد آریایی و هخامنشی + معنی علامت فربهر + ...

مفهوم نشان فروهر چیست؟ - مجله اینترنتی پاپتیا | papatya.ir

papatya.ir › گوناگون › گوناگون

نشان فروهر چیست؟ حدودا اکثر ما نام “فروهر” به گوشمان خورده، حتی خیلی از ما نشان فروهر را به گردن انداخته، از تندیس و یا تصویر آن در منزل یا محل کار خود استفاده ...

علامت های فروهر به چه معناست؟ - kouroshkabir-parsvatan

kouroshkabir-parsvatan.persianblog.ir/post/8/

۲۴ مرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. - در زمان قدیم نشان فروهر یک نشان دینی بود ولی الان یک مد است همه ی جوانان ... فروهر از دو واژه‌ی “فره” به معنی جلو، پیش و “وهر” یا ورتی به معنی برنده و ...

هفته سوم فروردین ۱۳۹۳ - فسا شناسی

fasa2013.blogfa.com/1393/01/3

اکنون که بطور خلاصه دانستیم "فره وهر" چیست، به توضیحات اندکی در مورد مفهوم این ... زرتشتیان که فروهر را نمادی برای دین خویش برگزیدند معنای هر بخش را تو ضیح ...

فلسفه و معنی فروهر - آفتاب

www.aftabir.com/articles/view/art...5b1.../فلسفه-و-معنی-فروهر

۲۸ دی ۱۳۸۷ ه‍.ش. - بنابراین کیتن یا فرّ شاهنشهی همان همای سعادت (به معنی مرغ فرخنده ... استاد فریدون جنیدی می گوید:"درباره این که فروهر چیست و چه را میرساند سخن ...

زرتشت - نماد فروهر چیست؟

zartosht.mihanblog.com/post/691

۱۰ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نماد فروهر چیست؟ ... فروهر بعنوان اهورامزدا، خداوند هند و اروپا (جهان آریایی) شناخته شده است. در صورتیکه فروهر را افقی ... معنی اهورامزدا ،. POWERED ...

فلسفه فروهر چیست؟آیا نماد شیطان پرستی ست؟

iran20.com/friend/.../فلسفه-فروهر-چیست؟آیا-نماد-شیطان-پرستی-ست؟

۴ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - فروهر از دو واژه «فره» به معنی جلو، پیش و «وهر» به معنی برنده، کشنده درست ... کوروش کبیر) و در بالای همه ی سنگ نوشته ها، به عنوان نماد دولت هخامنشی ...

نماد فروهر چیست؟ - YouTube

ویدیو برای معنی نماد فروهر چیست؟▶ 11:46

https://www.youtube.com/watch?v=-3vHPhZCVIs

۲۷ خرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. - بارگذاری توسطMTC -MiladTvChannel

نماد فروهر چیست؟ ... Iran ,Iranian, Faravahar Symbol نشان فروهر چیست ؟ - Duration: 15:16. ... سمبل فروهر - معنی نام زرتشت - دکتر ...

 

 


 • تاریخ ارسال : ساعت:
 • نویسنده :

نظرات()

مطالب مرتبط


بخش نظرات این مطلبنام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

خبر جدید

.

عکس بازیگران جدید

.

پوشاک جدید

.
ورود کاربران

ورود کاربران

عضويت سريع

عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

  درباره ما

   سال 95,سال 96,سال 1395,سایت خبرنیوز,دانلود عکس,,دانلود عکس 95,,عکس هنرمندان,عکس هنرمندان 95,عکس هنرمندان جدید,جدیدترین اخبار روز,سایت جدیدترین اخبار روز,جدیدترین اخبار روز در سال 95,نوروز 95,دانلود رایگان,خبر جدید,دانلود فیلم,خبر 95,خبر های داغ 95,بهترین سایت خبری,بهترین سایت خبری در سال 95,دانلود عکس full hd,دانلود عکس full hd جدید,مدل رنگ سال96,رنگ مو,رنگ مو 95,رنگ مو 1395,رنگ مو 96,رنگ مو 2017,رنگ مو 1396,سایت خبر نیوز

  کلیه ی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به جدید 95 |جدیدترین اخبار روز در خبرنیوز|سال 95 شامل خبر، سرگرمی.مد و زیبایی ،آرایش و مو،دانلود بوده و کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.

  . . . .

  ابزار وبمستر

  Xبستن تبليغات
  Xبستن تبليغات