close
متخصص ارتودنسی

.شرایط شکسته خواندن نماز مسافر-نماز مسافر .شروط لازم برای شکسته خواندن نماز

.شرایط شکسته خواندن نماز مسافر-نماز مسافر .شروط لازم برای شکسته خواندن نماز
پنجشنبه 31 خرداد 1397

یا مهدی .

جمهوری اسلامی ایران . . .

تبلیغات

تبلیغات

. .
موضوعات

موضوعات

سوالات امتحانی طرز تهیه غذا سالاد
خبری سرگرمی آرایش آموزش کامپیوتر و موبایل
دکوراسیون عکس های هنرمندان دنیای مد معرفی جدیدترین آثار فیلم و آهنگ در دنیا آموزش قلاب بافی و بافتنی
بیوگرافی
فروشگاه اینترنتی ما
جدیدترین وزیبا ترین عکس های حیوانات و پرندگان جدید
دانلود فیلم دانلود مداحی عکس بازیگران مرد عکس بازیگران زن عکس های ورزشکاران وخوانندگان دانلود آهنگ های جدید 95
. . . .

.شرایط شکسته خواندن نماز مسافر-نماز مسافر .شروط لازم برای شکسته خواندن نماز

.شرایط شکسته خواندن نماز مسافر-نماز مسافر .شروط لازم برای شکسته خواندن نماز

شروط لازم برای شکسته خواندن نماز

 

شکسته خواندن نماز ، شروط شکسته خواندن نماز

یکی از مسائل دینی پیرامون نماز دانستن شرایط شکسته خواندن آن در زمان مسافرت است.در اسلام 8 شرط برای الزام خواندن نماز شکسته توسط مسافر بیان شده است.

شرایط شکسته خواندن نماز در مسافرت

شکسته خواندن نماز واجب با اختیار، بنابر احتیاط واجب، جایز نیست؛ ولی در بعضی از موارد، شکسته خواندن نماز واجب، جایز (بلکه در بعضی موارد واجب) است،مانند نماز مسافر.

مسافر باید نماز ظهر و عصر و عشا را با هشت شرط شکسته بجا آورد، یعنی دو رکعت بخواند:

شرط اول: آن که سفر او کمتر از هشت فرسخ شرعی نباشد.

کسی که رفتن و برگشتن او هشت فرسخ است اگر رفتن او کمتر از چهار فرسخ نباشد باید نماز را شکسته بخواند بنابر این اگر رفتن سه فرسخ و برگشتن پنج فرسخ باشد باید نماز را تمام کند.

اگر رفتن و برگشتن هشت فرسخ باشد باید نماز را شکسته بخواند چه همان روز و شب بخواهد برگردد یا غیر آن روز و شب .

اگر سفر، مختصری از هشت فرسخ کمتر باشد یا انسان نداند که سفر او هشت فرسخ است یا نه، نباید نماز را شکسته بخواند و چنانچه شک کند که سفر او هشت فرسخ است یا نه، در صورتی که تحقیق کردن برایش مشقت دارد باید نمازش را تمام بخواند و اگر مشقت ندارد بنابر احتیاط واجب باید تحقیق کند که اگر دو عادل بگویند، یا بین مردم معروف باشد که سفر او هشت فرسخ است نماز را شکسته بخواند.

شکسته خواندن نماز مسافر ، شروط شکسته خواندن نماز ، شرایط شکسته خواندن نماز

اگر یک عادل خبر دهد که سفر انسان هشت فرسخ است بنابر احتیاط واجب باید نماز را، هم شکسته بخواند و هم تمام

بخواند و روزه بگیرد و قضای آن را هم بجا آورد.

کسی که یقین دارد سفر او هشت فرسخ است اگر نماز را شکسته بخواند و بعد بفهمد که هشت فرسخ نبوده باید آن را چهار رکعتی بجا آورد و اگر وقت گذشته، قضا نماید.

کسی که یقین دارد سفرش هشت فرسخ نیست یا شک دارد که هشت فرسخ هست یا نه، چنانچه در بین راه بفهمد که سفر او هشت فرسخ بوده اگر چه کمی از راه باقی باشد باید نماز را شکسته بخواند، و اگر بعد از تمام خواندن نماز فهمید سفرش هشت فرسخ بوده بنابر اقوی باید نماز را دوباره شکسته اعاده نماید. و در صورتی که وقت گذشته باشد باید بنابر احتیاط واجب نماز را دوباره قضا نماید.

اگر بین دو محلی که فاصله آنها کمتر از چهار فرسخ است چند مرتبه رفت و آمد کند اگر چه روی هم رفته هشت فرسخ شود باید نماز را تمام بخواند.

اگر محلی دو راه داشته باشد یک راه آن کمتر از هشت فرسخ و راه دیگر آن هشت فرسخ یا بیشتر باشد چنانچه انسان از راهی که هشت فرسخ است به آنجا برود باید نماز را شکسته بخواند و اگر از راهی که هشت فرسخ نیست، برود باید تمام بخواند.

اگر شهر دیوار دارد باید ابتدای هشت فرسخ را از دیوار شهر حساب کند، و اگر دیوار ندارد باید از خانه های آخر شهر حساب نماید.

 

شرط دوم : آن که از اول مسافرت قصد هشت فرسخ را داشته باشد

پس اگر به جایی که کمتر از هشت فرسخ است مسافرت کند و بعد از رسیدن به آن جا قصد کند جایی برود که با مقداری که آمده هشت فرسخ شود، چون از اول قصد هشت فرسخ را نداشته باید نماز را تمام بخواند، ولی اگر بخواهد از آن جا هشت فرسخ برود یا چهار فرسخ برود و به وطنش یا به جایی که می خواهد ده روز بماند برگردد باید نماز را شکسته بخواند.

کسی که نمی داند سفرش چند فرسخ است مثلا برای پیدا کردن گمشده ای مسافرت می کند و نمی داند که چه مقدار باید برود تا آن را پیدا کند باید نماز را تمام بخواند ولی در برگشتن چنانچه تا وطنش یا جایی که می خواهد ده روز در آن جا بماند هشت فرسخ یا بیشتر باشد باید نماز را شکسته بخواند و نیز اگر در بین رفتن قصد کند که چهار فرسخ برود و برگردد چنانچه رفتن و برگشتن هشت فرسخ شود باید نماز را شکسته بخواند.

مسافر در صورتی باید نماز را شکسته بخواند که تصمیم داشته باشد هشت فرسخ برود پس کسی که از شهر بیرون می رود و مثلا قصدش این است که اگر رفیق پیدا کند سفر هشت فرسخی برود چنانچه اطمینان دارد که رفیق پیدا می کند باید نماز را شکسته بخواند و اگر اطمینان ندارد باید تمام بخواند.

کسی که قصد هشت فرسخ دارد اگر چه در هر روز مقدار کمی راه برود وقتی به جایی برسد که دیوار شهر را نبیند و اذان آن را نشنود باید نماز را شکسته بخواند ولی اگر در هر روز مقدار خیلی کمی راه برود که نگویند مسافر است باید نمازش را تمام بخواند و احتیاط مستحب آن است که هم شکسته و هم تمام بخواند.

کسی که در سفر به اختیار دیگری است مانند نوکری که با آقای خود مسافرت می کند، چنانچه بداند سفر او هشت فرسخ است ، باید نماز را شکسته بخواند.

کسی که در سفر به اختیار دیگری است اگر بداند یا گمان داشته باشد که پیش از رسیدن به چهار فرسخ از او جدا می شود باید نماز را تمام بخواند.

کسی که در سفر به اختیار دیگری است اگر شک دارد که پیش از رسیدن به چهار فرسخ از او جدا می شود یا نه باید نماز را شکسته بخواند و نیز اگر شک او از این جهت است که احتمال می دهد مانعی برای سفر او پیش آید چنانچه احتمال او در نظر مردم بجا نباشد باید نمازش را شکسته بخواند.

 

شرط سوم: آن که در بین راه از قصد خود برنگردد

پس اگر پیش از رسیدن به چهار فرسخ از قصد خود برگردد، یا مردد شود، باید نماز را تمام بخواند.

اگر بعد از رسیدن به چهار فرسخ از مسافرت منصرف شود چنانچه تصمیم داشته باشد که همان جا بماند یا بعد از ده روز

برگردد یا در برگشتن و ماندن مردد باشد، باید نماز را تمام بخواند.

اگر بعد از رسیدن به چهار فرسخ از مسافرت منصرف شود و تصمیم داشته باشد که برگردد باید نماز را شکسته بخواند.

اگر برای رفتن به محلی حرکت کند و بعد از رفتن مقداری از راه بخواهد جای دیگری برود، چنانچه از محل اولی که حرکت کرده تا جایی که می خواهد برود هشت فرسخ باشد، باید نماز را شکسته بخواند.

اگر پیش از آن که به هشت فرسخ برسد مردد شود که بقیه راه را برودیا نه ، و در موقعی که مردد است راه نرود و بعد

تصمیم بگیرد که بقیه راه را برود باید تا آخر مسافرت نماز را شکسته بخواند.

اگر پیش از آن که به هشت فرسخ برسد، مردد شود که بقیه راه را برود یا نه، و در موقعی که مردد است مقداری راه برود

و بعد تصمیم بگیرد که هشت فرسخ دیگر برود یا چهار فرسخ برود و برگردد تا آخر مسافرت باید نماز را شکسته بخواند.

اگر پیش از آن که به هشت فرسخ برسد مردد شود که بقیه راه را برود یا نه، و در موقعی که مردد است مقداری راه برود و بعد تصمیم بگیرد که بقیه راه را برود چنانچه باقیمانده سفر او هشت فرسخ باشد یا چهار فرسخ باشد ولی بخواهد برود و برگردد باید نماز را شکسته بخواند ، ولی اگر راهی که پیش از مردد شدن و راهی که بعد از آن می رود روی هم هشت فرسخ باشد بنابر احتیاط، نماز را، هم شکسته و هم تمام بخواند اگر چه جمع واجب نیست و نماز شکسته است .

 

شرط چهارم: آن که نخواهد پیش از رسیدن به هشت فرسخ از وطن خود بگذرد

یا ده روز یا بیشتر در جایی بماند، پس کسی که می خواهد پیش از رسیدن به هشت فرسخ از وطنش بگذرد، یا ده روز در محلی بماند باید نماز را تمام بخواند.

کسی که نمی داند پیش از رسیدن به هشت فرسخ از وطنش می گذرد یا نه، یا ده روز در محلی می ماند یا نه، باید نماز را تمام بخواند.

کسی که می خواهد پیش از رسیدن به هشت فرسخ از وطنش بگذرد یا ده روز در محلی بماند و نیز کسی که مردد است که از وطنش بگذرد یا ده روز در محلی بماند اگر از ماندن ده روز یا گذشتن از وطن منصرف شود، باز هم باید نماز را تمام بخواند ولی اگر باقیمانده راه هشت فرسخ باشد یا چهار فرسخ باشد و بخواهد برود و برگردد باید نماز را شکسته بخواند.

 

شرط پنجم: آن که برای کار حرام سفر نکند

اگر برای کار حرامی مانند دزدی سفر کند، باید نماز را تمام بخواند. و همچنین است اگر خود سفر حرام باشد، مثل آن که برای او ضرر داشته باشد، یا زن بدون اجازه شوهر سفری برود که بر او واجب نباشد، ولی اگر مثل سفر حج واجب باشد، باید نماز را شکسته بخواند.

سفری که اسباب اذیت پدر و مادر باشد حرام است و انسان باید در آن سفر نماز را تمام بخواند و روزه هم بگیرد.

کسی که سفر او حرام نیست و برای کار حرام هم سفر نمی کند اگر چه در سفر، معصیتی انجام دهد مثلا غیبت کند یا شراب بخورد باید نماز را شکسته بخواند.

اگر مخصوصا برای آن که کار واجبی را ترک کند مسافرت نماید نمازش تمام است پس کسی که بدهکار است اگر بتواند بدهی خود را بدهد و طلبکار هم مطالبه کند چنانچه در سفر نتواند بدهی خود را بدهد مخصوصا برای فرار از دادن قرض مسافرت نماید باید نماز را تمام بخواند ولی اگر مخصوصا برای ترک واجب مسافرت نکند باید نماز را شکسته بخواند و احتیاط مستحب آن است که هم شکسته و هم تمام بخواند.

اگر سفر او سفر حرام نباشد ولی حیوان سواری یا مرکب دیگری که سوار است غصبی باشد نمازش شکسته است ولی اگر در زمین غصبی مسافرت کند بنابر احتیاط واجب باید نماز را، هم شکسته و هم تمام بخواند.

کسی که با ظالم مسافرت می کند اگر ناچار نباشد و مسافرت او کمک به ظالم باشد باید نماز را تمام بخواند و اگر ناچار

باشد یا مثلا برای نجات دادن مظلومی با او مسافرت کند، نمازش شکسته است .

اگر به قصد تفریح و گردش مسافرت کند حرام نیست و باید نماز را شکسته بخواند.

اگر برای لهو و خوشگذرانی به شکار رود نمازش تمام است و چنانچه برای تهیه معاش به شکار رود نمازش شکسته است و اگر برای کسب و زیاد کردن مال برود احتیاط واجب آن است که نماز را، هم شکسته و هم تمام بخواند و باید روزه نگیرد.

کسی که برای معصیت سفر کرده، موقعی که از سفر برمی گردد اگر توبه کرده، باید نماز را شکسته بخواند و اگر توبه نکرده، و چیزی هم که بازگشت را از جزئیت سفر معصیت خارج کند حادث نشده باشد باید تمام بخواند و احتیاط مستحب آن است که هم شکسته و هم تمام بخواند.

کسی که سفر او سفر معصیت است، اگر در بین راه از قصد معصیت برگردد چنانچه باقیمانده راه هشت فرسخ باشد یا چهار فرسخ باشد و بخواهد برود و برگردد باید نماز را شکسته بخواند.

کسی که برای معصیت سفر نکرده اگر در بین راه قصد کند که بقیه راه را برای معصیت برود، باید نماز را تمام بخواند ولی

نمازهایی را که شکسته خوانده صحیح است .

 

شرط ششم: آن که از صحرانشین هایی نباشد که در بیابانها گردش می کنند و هر جا آب و خوراک برای خود و حشمشان پیدا کنند می مانند و بعد از چندی به جای دیگر می روند و صحرانشینها در این مسافرتها باید نماز را تمام بخوانند.

اگر یکی از صحرانشینها برای پیدا کردن منزل و چراگاه حیواناتشان سفر کند، چنانچه سفر او هشت فرسخ باشد احتیاطا

واجب آن است که هم شکسته و هم تمام بخواند.

اگر صحرانشین برای زیارت یا حج یا تجارت و مانند اینها مسافرت کند، باید نماز را شکسته بخواند.

 

شرط هفتم: آن که شغل او مسافرت نباشد

بنابراین شتردار و راننده و چوبدار و کشتیبان و مانند اینها، اگرچه برای بردن اثاثیه منزل خود مسافرت کنند، در غیر سفر اول باید نماز را تمام بخوانند، ولی در سفر اول اگرچه طول بکشد، نمازشان شکسته است .

کسی که شغلش مسافرت است اگر برای کار دیگری مثلا برای زیارت یا حج مسافرت کند، باید نماز را شکسته بخواند ولی اگر مثلا شوفر، اتومبیل خود را برای زیارت کرایه دهد و در ضمن خودش هم زیارت کند، باید نماز را تمام بخواند.

حمله دار یعنی کسی که برای رساندن حاجی ها به مکه مسافرت می کند چنانچه شغلش مسافرت باشد باید نماز را تمام بخواند، و اگر شغلش مسافرت نباشد، باید شکسته بخواند.

کسی که شغل او حمله داری است و حاجی ها را از راه دور به مکه می برد، چنانچه تمام سال یا بیشتر سال را در راه باشد، باید نماز را تمام بخواند.

کسی که در مقداری از سال شغلش مسافرت است ، مثل شوفری که فقط در تابستان یا زمستان اتومبیل خود را کرایه می دهد، باید در سفری که مشغول به کارش هست نماز را تمام بخواند و احتیاط مستحب آن است که هم شکسته و هم تمام بخواند.

راننده و دوره گردی که در دو سه فرسخی شهر رفت و آمد می کند، چنانچه اتفاقا سفر هشت فرسخی برود ، باید نماز را شکسته بخواند.

کسی که شغلش مسافرت است، اگر ده روز یا بیشتر در وطن خود بماند، چه از اول قصد ماندن ده روز را داشته باشد چه بدون قصد بماند، باید در سفر اولی که بعد از ده روز می رود، نماز را شکسته بخواند.

کسی که شغلش مسافرت است، اگر در غیر وطن خود ده روز بماند در سفر اولی که بعد از ده روز می رود، باید نماز را

شکسته بخواند چه از اول قصد ماندن ده روز را داشته باشد یا نداشته باشد.

کسی که شغلش مسافرت است، اگر شک کند که در وطن خود یا جای دیگرده روز مانده یا نه، باید نماز را تمام بخواند.

کسی که در شهرها سیاحت می کند و برای خود وطنی اختیار نکرده ،

بایدنماز را تمام بخواند.

کسی که شغلش مسافرت نیست، اگر مثلا در شهری یا دهی جنسی دارد که برای حمل آن مسافرتهای پی در پی می کند باید نماز را شکسته بخواند.

کسی که از وطنش صرف نظر کرده و می خواهد وطن دیگری برای خود اختیار کند، اگر شغلش مسافرت نباشد باید در مسافرت نماز را شکسته بخواند.

 

شرط هشتم: آن که به حد ترخص برسد

یعنی از وطنش یا جایی که قصد کرده ده روز در آنجا بماند، به قدری دور شود که دیوار شهر را نبیند و صدای اذان آن را نشنود، ولی باید در هوا غبار یا چیز دیگری نباشد که از دیدن دیوار و شنیدن اذان جلوگیری کند، و لازم نیست به قدری دور شود که مناره ها و گنبدها را نبیند، یا دیوارها هیچ پیدا نباشد، بلکه همین قدر که دیوارها کاملا معلوم نباشد، کافی است .

کسی که به سفر می رود، اگر به جایی برسد که اذان را نشنود، ولی دیوار شهر را ببیند یا دیوارها را نبیند و صدای

اذان را بشنود، چنانچه بخواهد در آن جا نماز بخواند، بنابر احتیاط واجب باید هم شکسته و هم تمام بخواند.

مسافری که به وطنش برمی گردد، وقتی دیوار وطن خود را ببیند و صدای اذان آن را بشنود باید نماز را تمام بخواند ولی

مسافری که می خواهد ده روز در محلی بماند وقتی دیوار آن جا را ببیند و صدای اذانش را بشنود. بنابر احتیاط واجب باید

نماز را تأخیر بیندازد تا به منزل برسد، یا نماز را هم شکسته و هم تمام بخواند.

هرگاه شهر در بلندی باشد که از دور دیده شود یا به قدری گود باشد که اگر انسان کمی دور شود دیوار آن را نبیند کسی که از آن شهر مسافرت می کند، وقتی به اندازه ای دور شود که اگر آن شهر در زمین هموار بود دیوارش از آن جا دیده نمی شد باید نماز خود را شکسته بخواند و نیز اگر پستی و بلندی خانه ها بیشتر از معمول باشد باید ملاحظه معمول را بنماید.

اگر از محلی مسافرت کند که خانه و دیوار ندارد وقتی به جایی برسد که اگر آن محل دیوار داشت از آن جا دیده نمی شد باید نماز را شکسته بخواند.

اگر به قدری دور شود که نداند صدایی را که می شنود صدای اذان است یا صدای دیگری، باید نماز را شکسته بخواند، ولی اگر بفهمد اذان می گویند و کلمات آن را تشخیص ندهد باید تمام بخواند.

اگر به قدری دور شود که اذان خانه ها را نشنود ولی اذان شهر را که معمولا در جای بلند می گویند بشنود نباید نماز

را شکسته بخواند.

اگر به جایی برسد که اذان شهر را که معمولا در جای بلند می گویند نشنود ولی اذانی را که در جای خیلی بلند می گویند بشنود، باید نماز را شکسته بخواند.

اگر چشم یا گوش او، یا صدای اذان غیر معمولی باشد در محلی باید نماز را شکسته بخواند که چشم متوسط، دیوار خانه ها را نبیند و گوش متوسط صدای اذان معمولی را نشنود.

اگر بخواهد در محلی نماز بخواند که شک دارد به حد ترخص، یعنی جایی که اذان را نشنود و دیوار را نبیند رسیده یا نه،

باید نماز را تمام بخواند، و در موقع برگشتن اگر شک کند که به حد ترخص رسیده یا نه، باید شکسته بخواند، و چون در بعضی موارد اشکال پیدا می کند باید آن جا نماز نخواند یا هم شکسته و هم تمام بخواند.

مسافری که در سفر از وطن خود عبور می کند وقتی به جایی برسد که دیوار وطن خود را ببیند و صدای اذان آن را بشنود

باید نماز را تمام بخواند.

مسافری که در بین مسافرت به وطنش رسیده، تا وقتی در آن جا هست باید نماز را تمام بخواند ولی اگر بخواهد از آن جا هشت فرسخ برود یا چهار فرسخ برود و برگردد وقتی به جایی برسد که دیوار وطن را نبیند و صدای اذان آن را نشنود باید نماز را شکسته بخواند.

محلی را که انسان برای اقامت و زندگی خود اختیار کرده وطن اوست چه در آن جا به دنیا آمده و وطن پدر و مادرش باشد، یا خودش آن جا را برای زندگی اختیار کرده باشد.

اگر قصد دارد در محلی که وطن اصیلش نیست مدتی بماند و بعد به جای دیگر رود، آن جا وطن او حساب نمی شود.

تا انسان قصد ماندن همیشگی در جایی که غیر وطن اصلی خودش است نداشته باشد وطن او حساب نمی شود مگر آن که بدون قصد ماندن آن قدر بماند که مردم بگویند این جا وطن او است .

کسی که در دو محل زندگی می کند مثلا شش ماه در شهری و شش ماه در شهر دیگر می ماند، هر دو وطن او است . و اگر بیشتر از دو محل را برای زندگی خود اختیار کرده باشد اشکال دارد و باید احتیاط مراعات شود.

در غیر وطن اصلی و وطن غیر اصلی که ذکر شد در جاهای دیگر اگر قصد اقامه نکند نمازش شکسته است چه ملکی در آن جا داشته باشد یا نداشته باشد و چه در آن جا شش ماه مانده باشد یا نه .

اگر به جایی برسد که وطن او بوده و از آن جا صرف نظر کرده نباید نماز را تمام بخواند، اگر چه وطن دیگری هم برای

خود اختیار نکرده باشد.

مسافری که قصد دارد ده روز پشت سر هم در محلی بماند، یا می داند که بدون اختیار ده روز در محلی می ماند، در آن محل باید نماز را تمام بخواند.

مسافری که می خواهد ده روز در محلی بماند لازم نیست قصد ماندن شب اول یا شب یازدهم را داشته باشد و همین که قصد کند از اذان صبح روز اول تا غروب روز دهم بماند باید نماز را تمام بخواند، و همچنین اگر مثلا قصدش این باشد که از ظهر روز اول تا ظهر روز یازدهم بماند، باید نماز را تمام بخواند.

مسافری که می خواهد ده روز در محلی بماند در صورتی باید نماز را تمام بخواند که تمام ده روز را در یک جا بماند، پساگر بخواهد مثلا ده روز در نجف و کوفه یا در تهران و شمیران بماند باید نماز را شکسته بخواند.

 

 

مسافری که می خواهد ده روز در محلی بماند اگر از اول قصد داشته باشد که در بین ده روز به اطراف آن جا برود چنانچه جایی که می خواهد برود خطه سور بلداقامت یا از بساتین و مزارع و باغات اطراف آن باشد به مقداری که رفتن به آن جا منافی با صدق و اقامت در بلد نباشد باید در تمام ده روز نماز را تمام بخواند ولی چنانچه بخواهد تا کمتر از چهار فرسخ برود چنانچه در نیت او باشد که در بین ده روز فقط یک مرتبه برود و بیش از دو ساعت رفتن و برگشتن را طول ندهد، در همه ده روز باید نمازش را تمام بخواند.

مسافری که تصمیم ندارد ده روز در جایی بماند مثلا قصدش این است که اگر رفیقش بیاید یا منزل خوبی پیدا کند ده روز بماند باید نماز را شکسته بخواند.

کسی که تصمیم دارد، ده روز در محلی بماند، اگر چه احتمال بدهد که برای ماندن او مانعی برسد در صورتی که مردم به احتمال او اعتنایی نکنند باید نماز را تمام بخواند.

اگر مسافر بداند که مثلا ده روز یا بیشتر به آخر ماه مانده و قصد کند که تا آخر ماه در جایی بماند باید نماز را تمام بخواند

ولی اگر نداند تا آخر ماه چقدر مانده و قصد کند که تا آخر ماه بماند، باید نماز را شکسته بخواند اگرچه از موقعی که

قصد کرده تا آخر ماه ده روز یا بیشتر باشد.

اگر مسافر قصد کند ده روز در محلی بماند، چنانچه پیش از خواندن یک نماز چهار رکعتی از ماندن منصرف شود، یا مردد شود که در آن جا بماند یا به جای دیگر برود، باید نماز را شکسته بخواند و اگر بعد از خواندن یک نماز چهار رکعتی از ماندن منصرف شود یا مردد شود تا وقتی در آن جا هست باید نماز را تمام بخواند.

مسافری که قصد کرده ده روز در محلی بماند اگر روزه بگیرد و بعد از ظهر از ماندن در آن جا منصرف شود چنانچه یک نماز چهار رکعتی خوانده باشد روزه اش صحیح است و تا وقتی در آن جا هست باید نمازهای خود را تمام بخواند و اگر یک نماز چهار رکعتی نخوانده باشد روزه آن روزش صحیح است اما نمازهای خود را باید شکسته بخواند و روزهای بعد هم نمی تواند روزه بگیرد.

مسافری که قصد کرده ده روز در محلی بماند اگر از ماندن منصرف شود و شک کند پیش از آن که از قصد ماندن برگردد، یک نماز چهار رکعتی خوانده، یانه باید نمازهای خود را شکسته بخواند.

اگر مسافر به نیت این که نماز را شکسته بخواند مشغول نماز شود و در بین نماز تصمیم بگیرد که ده روز یا بیشتر بماند باید نماز را چهار رکعتی تمام نماید.

مسافری که قصد کرده، ده روز در جایی بماند، اگر در بین نماز چهار رکعتی از قصد خود برگردد، چنانچه مشغول رکعت سوم نشده، باید نماز را دو رکعتی تمام نماید و بقیه نمازهای خود را شکسته بخواند، و اگر مشغول رکعت سوم شده نمازش باطل است، و تا وقتی در آن جا هست باید نماز را شکسته بخواند اگر چه داخل در رکوع رکعت سوم شده باشد.

مسافری که قصد کرده ده روز در محلی بماند اگر بیشتر از ده روز در آن جا بماند تا وقتی مسافرت نکرده باید نمازش را تمام بخواند و لازم نیست دوباره قصد ماندن ده روز کند.

مسافری که قصد کرده ده روز در محلی بماند باید روزه واجب را بگیرد و می تواند روزه مستحبی را هم به جا آورد و نماز جمعه و نافله ظهر و عصر و عشا را هم بخواند.

مسافری که قصد کرده ده روز در جایی بماند اگر بعد از خواندن یک نماز چهار رکعتی بخواهد به جایی که کمتر از چهار فرسخ است برود و برگردد به محل اقامه خود، باید نماز را تمام بخواند.

مسافری که قصد کرده ده روز در جایی بماند اگر بعد از خواندن یک نماز چهار رکعتی بخواهد به جای دیگری که کمتر از هشت فرسخ است برود و ده روز در آن جا بماند باید در رفتن و در جایی که قصد ماندن ده روز کرده، نمازهای خود را تمام بخواند ولی اگر در جایی که می خواهد برود هشت فرسخ یا بیشتر باشد باید موقع رفتن نمازهای خود را شکسته بخواند و چنانچه در آن جا قصد ماندن ده روز کرد، نمازش را تمام بخواند.

مسافری که قصد کرده ده روز در محلی بماند اگر بعد از خواندن یک نماز چهار رکعتی بخواهد به جایی که کمتر از چهار فرسخ است برود، چنانچه مردد باشد که به محل اولش برگردد یا نه، یا به کلی از برگشتن به آن جا غافل باشد، یا بخواهد برگردد، ولی مردد باشد که ده روز در آن جا بماند یا نه، یا آن که از ده روز ماندن در آن جا و مسافرت از آن جا غافل باشد، باید از وقتی که می رود تا برمی گردد و بعد از برگشتن نمازهای خود را تمام بخواند.

اگر به خیال این که رفقایش می خواهند ده روز در محلی بمانند قصد کند که ده روز در آن جا بماند و بعد از خواندن یک نماز

چهار رکعتی بفهمد که آنها قصد نکرده اند اگر چه خودش هم از ماندن منصرف شود، تا مدتی که در آن جا هست باید نماز را تمام بخواند.

اگر مسافر بعد از رسیدن به هشت فرسخ، سی روز در محلی بماند و در تمام سی روز در رفتن و ماندن مردد باشد بعد از گذشتن سی روز اگر چه مقدار کمی در آن جا بماند باید نماز را تمام بخواند ولی اگر پیش از رسیدن به هشت فرسخ ، در رفتن بقیه راه مردد شود، از وقتی که مردد می شود باید نماز را تمام بخواند.

مسافری که می خواهد نه روز یا کمتر در محلی بماند اگر بعد از آن که نه روز یا کمتر در آن جا ماند بخواهد دوباره نه روز دیگر یا کمتر بماند همین طور تا سی روز، روز سی و یکم باید نماز را تمام بخواند.

مسافری که سی روز مردد بوده، در صورتی باید نماز را تمام بخواند که سی روز را در یک جا بماند.

شروط لازم برای شکسته خواندن نماز

 

شروط هشتگانه برای شکسته خواندن نماز - تبیان

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=20064
۱ مرداد ۱۳۸۱ ه‍.ش. - شروط هشتگانه برای شکسته خواندن نمازنماز. مسافر باید نماز ظهر و ..... مسافری که می خواهد ده روز در محلی بماند لازم نیست قصد ماندن شب اول یا شب ...

شرایط شکسته خواندن نماز مسافر-نماز مسافر - پورتال انهار

portal.anhar.ir/node/9481/?ref=sbttl
زنجاني: شرط اول: «مسافت شرعی»از شرایط شکسته خواندن نماز آن است که سفر او کمتر از .... 2- اراكي: بايد نمازش را تمام بخواند و تحقيق لازم نيست مگر آن كه به راحتي ...

نماز مسافر - توضیح المسائل - پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع ...

www.sistani.org/persian/book/50/60/
مسافر باید نماز ظهر و عصر و عشا را با هشت شرط، شکسته بجا آورد، یعنی دو رکعت بخواند: ... باقی باشد، بایدنماز را شکسته بخواند، و اگر تمام خوانده دوباره شکسته بجا آورد. ... خیلی کمی راه برود، احتیاط لازم آن است که نمازش را هم تمام، و هم شکسته بخواند.

نماز مسافر - khamenei.ir

farsi.khamenei.ir/news-content?id=26471
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - مسافر با هشت شرط باید نمازهای چهار رکعتی را دو رکعت به جا آورد: ... از تصمیم به ادامه‌ی سفر به قصد ارتکاب گناه، شکسته خوانده باید اعاده کند و تمام بخواند. .... شرایط وطن اتخاذی: برای این که جایی، وطن دوم محسوب شود سه شرط لازم است:

نماز - چرا مسافر باید نمازش را شکسته بخواند

www.namaz-iran90.blogfa.com/post-14.aspx
مسافر باید نماز ظهر و عصر و عشا را با هشت شرط شکسته بخواند، یعنی دو رکعت ... خواندن نماز لازم نیست حتما در وطن باشد بلکه مسافر می تواند اول وقت نمازش را در سفر ...

شروط لازم برای شکسته خواندن نماز - خبر ایرونی

iruni.ir/news/343665
شکسته خواندن نماز واجب با اختیار، بنابر احتیاط واجب، جایز نیست؛ ولی در بعضی از موارد، شکسته خواندن نمازواجب، جایز (بلکه در بعضی موارد واجب) است،مانند نماز ...

شروط لازم برای شکسته خواندن نماز - سلامت جنسی

jensi.vistablog.ir/post/7779
۲ ساعت پیش - شروط لازم برای شکسته خواندن نماز,سلامت جنسی. ... برچسب ها شروط لازم برای شکسته خواندن نماز , شروط الصلاة , شروط لا اله الا الله , شروط الحجاب ...

شروط لازم برای شکسته خواندن نماز | News File

newsfile.ir/news/شروط+لازم+برای+شکسته+خواندن+نماز
۲ روز پیش - یکی از مسائل دینی پیرامون نماز دانستن شرایط شکسته خواندن آن در زمان مسافرت است.در اسلام 8شرط برای الزام خواندن نماز شکسته توسط مسافر بیان ...

رساله توضیح المسائل آیت الله مکارم شیرازی - Aviny.com

www.aviny.com/ahkam/resalehmakarem/resale08.aspx
مسأله 1086ـ كسى كه نماز ايستاده مى خواند اگر موقع خواندن نماز احتياط از ايستادن عاجز ... از خواندن نمازاحتياط متوجّه شود نمازى را كه خوانده است درست بوده، نماز احتياط لازم .... مانند حجّ واجب بوده باشد رضايت شوهر و پدر ومادر شرط نيست و نماز شكسته است.

شروط لازم برای شکسته خواندن نماز | وطن

vatann.com › عمومي
۲ ساعت پیش - یکی از مسائل دینی پیرامون نماز دانستن شرایط شکسته خواندن آن در زمان مسافرت است.در اسلام 8شرط برای الزام خواندن نماز شکسته توسط مسافر بیان ...

كتابهاي فقهي-منتخب المسائل-نماز مسافر

www.alhakeem.com/persian/pages/book.php?bcc=42&itg=1...
نماز مسافر. در دو مورد نمازهاى چهار ركعتى شكسته (دو ركعتى) خوانده مى شود: ... فرسخ مى شود، براى شكستهشدن نمازش شرط نيست كه حتما همان روز برگردد، بلكه اگر از ... شود، اگر چه طولاني باشد ، بلكه لازم است تصميم بر ادامه مسافرتهاى پياپى داشته باشد ...

احكام نماز مسافر - ستاد اقامه نماز

birjand.namaz.ir/page.php?page=showarticles&cat=60&id=4...
۲۱ فروردین ۱۳۹۱ ه‍.ش. - مسأله 1119ـ مسافر با «هشت شرط» بايد نمازهاي چهار ركعتي را دو ركعت به جا آورد: ... مسأله 1123ـ هرگاه يقين دارد سفر او هشت فرسخ است و نماز را شكسته ... راه فهميد كه هشت فرسخ بوده بايدنماز را شكسته بخواند و اگر تمام خوانده اعاده كند.

احكام وطن

v0.bahjat.ir/index.php/ahkam/esteftahat/147-2011-09-06-09-32-56.html
بدون قصد توطّن نمى شود، هر چند قصد هميشه ماندن شرط نيست، بلكه تعيين مدّت كردن مضرّ است ... لازم نيست دوباره كامل بخواند و همان نماز شكسته اى كه خوانده كفايت مى كند.

نماز جماعت - شرکت شمسا

shamsa.ir › زیارت › احکام زیارت
نماز جماعت هر چند اول وقت خوانده نشود از نماز فُراداي اول وقت بهتر است. ... نماز قضا را به جماعت مي توان خواند، چه نماز جماعت ادا باشد يا قضا، و لازم نيست هر دو، يك نماز ... 2 مسافري كه نمازش شكسته است و پس از اتمام دو ركعت سلام مي دهد و نمازش تمام مي شود مي ...

نماز هنگام جنگ

www.maarefquran.com/maarefLibrary/templates/farsi/.../Books/.../19.ht...
علت شكسته خواندن نماز و واجب نبودن روزه در حال مسافرت تصريح آيات قرآن است: ... كسى كه مسافر است بايدنماز ظهر و عصر و عشا را با هشت شرط شكسته بخواند. ... تأكيد باشد، يعنى نماز قصر براى مسافر همه جا لازماست، ولى به هنگام خوف تأكيد بيشترى ...

در چه مواقعى مى توان نماز را به جاى نياورد؟ - پایگاه فرهنگی ...

salat.ir/sharepage.php?module=pesare&start=0
نماز و روزه افرادى كه قطع صله رحم مى كنند باطل نيست و لازم نيست قضا كنند، ولى از آنان ... از مجموع آيات ياد شده استفاده مى شود كه شكسته خواندن نماز در سفر مبتنى و معلق بر ... كسى كه مسافر است بايد نماز ظهر و عصر و عشا را با هشت شرط شكسته بخواند.

1- کسانی که قضای نماز بر آنها لازم نیست - شبکه جامع اطلاع ...

www.ghadeer.org/Book/1429/226864
شرط هفتم وقت برای وضو و نماز کافی باشد. ... 7- کارهایی که مانع نماز خواندن بشود. ... خواندن باید گفت: نماز را همان طور که فوت شده، باید قضا نمود،یعنی اگر شکسته ...

نماز خواندن و آموزش نماز خواندن - بیتوته

www.beytoote.com/religious/grateful/pray-namaz-khandan.html
اموزش نماز خواندن نماز خواندن,آموزش نماز خواندن نحوه نماز خواندن روش نماز خواندن احکام ... اسلام براى ورود به منزل و خروج از آن آداب مهمى دارد كه رعايت آن بر هر فردی لازم است اسلام ..... 1- انسان بايد در سفر، نمازهاي چهار رکعتي را دو رکعت (شکسته) بخواند، به شرط ...

آیا فلسفه شکسته خواندن نماز را می دانید؟ - عطرنماز

www.etrenamaz.ir/?p=1141
نماز شکسته از احکام امتنانی و تسهیلی خداوند برای مسافران است؛ اما این که چرا برای ... متعدد و وسایل گوناگون آزمایش لازم دارد و هر قدر زمینه آزمایش بیشتر باشد، امکان تکامل ... است، به این معناست که شرط خاصی برای قبولی یا کمال آن عبادت گذاشته ایم.

پرسش و پاسخ - ::. نسیم نماز .::

nasimenamaz.blogfa.com/cat-8.aspx
اخلاص در عبادت ، يكي از شرط هاي عمده است. ... البته لازم به يادآوري است هزار ركعت نماز خواندن در شبانه روز همه وقت را نمي گيرد، بلكه وقت .... اما با دقت در تفسير آيه و تبيين آن

رساله توضيح المسائل صفحه 221 تا 240

www.farsiyahoo.ir/tools/resalemakarem/resala/a12.htm
مسأله 1174ـ هرگاه مسافر به نيّت نماز شكسته مشغول نماز شود و در بين نماز .... مى آورد و بيش از آن لازم نيست مگر شرط كنند، خواندن نماز آيات نيز تا شرط نكنند لازم نيست.

احکام نماز

ahkam.tv3.ir/index.php/matni/105-ahkame-namaz
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در حال خواندن نماز هستید ، تلفن همراه شما ... او شکسته است و ممکن است یک یا دو ماه دیگر خوب شود ، نمی تواند نشسته بخواند . ... حتماً لازم نیست که پنج پسر داشته باشد و نماز و روزه ها بر عهده ی بزرگترین آنها باشد .

نماز مسافر - شعائر

www.shaaer.com/pages/showpage-29.aspx
س 3_ شرط اول و دوم كه باعث شكسته شدن نماز مي شود، كدام است؟ .... س 60_ كسي كه با ظالم مسافرت مي كند، در چه صورت نماز او تمام خوانده مي شود؟ .... س 127_ مسافری که می خواهد ده روز در جایی بماند آیا لازماست قصد ماندن شب اول یا شب یازدهم را داشته باشد؟

احكام مسافر - ۸ - كتابخانه معارف اسلامی

ketaab.iec-md.org/AHKAAM/ahkaam_mosaafer_waafer_08.html
شرط هشتم به حد ترخص رسيده باشد ... مسأله 3 - براى شكسته خواندن نماز، لازم نيست به قدرى دور شود كه حتى مناره ها و گنبدها را نيز نبيند يا ديوارها كاملاً از نظر محو شود؛ ...

آیا از نگاه فقه شیعه با توجه به دیدگاه اهل سنت شکسته خواندن ...

www.islamquest.net › خانه › گنجینه پاسخ‌ها › فقه
آیا از نگاه فقه شیعه با توجه به دیدگاه اهل سنت شکسته خواندن نماز در سفر رخصت ... در مسئله، تفاوت برداشت از کلمه "جناح" است که در آیه آمده است؛ از این رو لازم است به ...

فصل سوم در نماز مسافر - مرکز اسلامي انگليس

www.ic-el.com/Show_book_inside.asp?idnum=199&idsub=31
شرط سوم شكسته شدن نماز اين است كه مكلف بر تصميم نخستين خود باقى بماند ... به ترديد بيفتد بايد نماز را تمام بخواند و اگر شكسته خوانده عيب ندارد و لازم نيست در ...

علّت قصر نمازهای چهار رکعتی در حال سفر

makarem.ir/main.aspx?typeinfo=42&lid=0&catid=27428&mid...
فقیهان مذهب امامیه و حنفیه معتقدند که شکسته خواندن واجب و لازم است، در حالى که فقیهان مالکى آن را سنّت (1) مى دانند، زیرا هیچ گاه دیده نشد که پیامبر نماز خود را در سفر ...

شرایط شکسته خواندن نماز مسافر1 :: معراج مؤمن

namazeman.blog.ir/1394/10/10/شرایط-شکسته-خواندن-نماز-مسافر1
زنجانی: شرط اول: «مسافت شرعی»از شرایط شکسته خواندن نماز آن است که سفر او کمتر .... 4- خوئی، تبریزی، سیستانی، زنجانی، وحید: تحقیق کردن برایش لازم نیست و ...

نماز جماعت - اندیشه قم؛ تنها مرکز حوزوی پاسخگویی تخصصی ...

www.andisheqom.com/public/application/index/view?c=3659&t...
سؤال 6: زماني كه امام جماعت مشغول خواندن نماز است چگونه مي شود به نماز جماعت اتصال ... سؤال 9: اگر امام جماعت بعد از نماز پي به عدم طهارت خود ببرد آيا لازم است به مأمومين .... به او اقتدا كرد و در صورتي كه نمي دانيم وي نيت نماز شكسته كرده تكليف ما چيست؟

مسافر - ويکی شيعه

fa.wikishia.net/view/مسافر
۲۵ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - اگر مسافر نمازش را پیش از رسیدن به وطن شکسته بخواند، پس از آنکه به وطن رسید لازمنیست دوباره کامل بخواند ولی چنانچه هنوز نماز نخوانده باشد باید ...

شرائط سفر مسافر بايد نماز ظهر و عصر و عشا را با هشت شرط ...

www.leader.ir/tree/view.php?parent=n403&catid=2&lang=fa
١٢٧٣ اگر رفتن و برگشتن هشت فرسخ باشد بايد نماز را شكسته بخواند چه همان روز و ... تمام خواندن نماز فهميد سفرش هشت فرسخ بوده بنابر اقوى بايد نماز را دوباره شكسته ..... ١٣٣٦ مسافرى كه مى خواهد ده روز در محلى بماند لازم نيست قصد ماندن شب اول يا شب ...

الف - احکامی که دانستنش برای مسافران مفید است

alef.ir/vdcaaynue49niw1.k5k4.html?264083
۲۷ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - کسی که دارای شروطی که در ادامه می‌آید باشد، مسافر شرعی محسوب می‌شود، یعنی روزه گرفتن ... تنها زمانی می‌تواند نماز خود را شکسته اقامه کند که به قدری از شهر خود دور شود که ... غیر واجب برود (اگر مسافرت واجب باشد، مثل حج واجب، اجازه شوهر لازم نیست.) ... البته نمازهایی که تا آن لحظه به صورتشکسته خوانده صحیح است.

[DOC]جزوه احکام مسافر استاد مرادی

tehran.hodat.ir/uploads/احكام_نماز_مسافر.docx
نماز مسافر. الف: مسافت. مسافر بايد نماز ظهر و عصر و عشا را با 8 شرط شكسته به جا آورد، يعني دو ... 3- مدتلازم براي تحقق حكم كثير السفر: راننده و مانند آن: با تحقق عنوان شغلي نمازشان تمام است ... 8- رسيدن به حد ترخص براي شكسته خواندن در خروج:.

طریقه خواندن نماز توبه | هم اندیشی دینی

www.hamandishi-dini.ir/طريقه-خواندن-نماز-توبه/
هر چند میدانم که شرط قبول توبه جبران زیان و ضرری است که وارد کرده ام‌ ولی جبران این خطا برای من از ... اگر‌هم ادعیه دیگری و اعمال دیگری برای پوشش خطا و گناه لازم است ، خواهش می کنم معرفی نمایید. ..... مگر گناه حق الناس که علاوه بر خواندن این نماز، باید حق مردم را هم ادا کنید. ..... سلام من گناهان جنسی زیادی کرده ام وچند بار توبه شکسته ام.

نوش چت | چت روم - تلگرام

nooshchat.net/
دیدگاه‌ها برای شروط لازم برای شکسته خواندن نماز بسته هستند. یکی از مسائل دینی پیرامون نماز دانستن شرایطشکسته خواندن آن در زمان مسافرت است.در اسلام 8 شرط ...

ضیاء الناظر فی احکام صلاة المسافر (کتاب) - ویکی فقه

www.wikifeqh.ir/ضیاء_الناظر_فی_احکام_صلاة_المسافر_(کتاب)
نويسنده، ضمن بيان مفاهيم مربوط به نماز مسافر، به تبيين شروط قصر و اتمام نمازها در ... نماز واجب است نه جايز و حتما در صورت تحقق شرايط قصر بايد شكسته خوانده شود. ... به وسيله آنها سفر صدق كرده و قصر نماز لازم مى‌شود را يكى يكى بررسى نموده است.

احکام خواندن نمازهای مستحبی ( پرسش و پاسخ ) - جامع ترین ...

pasokh110.blogfa.com/post/485
جامع ترین سایت مشاوره مذهبی جسم نفس روح - احکام خواندن نمازهای مستحبی ( پرسش و پاسخ ) - دین نسیم رحمت الهی وراهنمای شما در تمام مراحل زندگی به سوی سعادت است ...

آشنایی با مقولات اقامه نمـاز به وقت سفر - همشهری آنلاین

www.hamshahrionline.ir/details/293561/Thoughts/religion
۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. - دومين شرط مسافر اين است كه حداقل مسير رفت آن ۴ فرسخ شرعي باشد. در تعيين طول ... براي نيت نماز شكسته هم لازم نيست شخص در نيتش به واژه شكسته اشاره كند. همين كه قصد خواندن نماز شكستهدارد و نيت نيز همين باشد كافي است.

رساله توضيح المسائل - Lankarani

www.lankarani.com/far/bok/view.php?ntx=027013
و نماز آنها در سفر شكسته است مگر اينكه قصد اقامت ده روز كنند. .... مسأله : اگر مسافر قصد كند كه ده روز در محلى بماند چنانچه پيش از خواندن يك نماز چهار ركعتى از .... براى هريك از آنها وقتى را معين نمود و اگر ترتيب قضا شدن را نمى دانند اين شرط لازم نيست.

3 - پايگاه اينترنتي نماز

namaz98.blogfa.com/category/42
اگر پیش از خواندن نماز احتیاط بفهمد نمازی که خوانده درست بوده، لازم نیست نماز احتیاط را .... برچسب‌ها: نماز شكستهشروط شكسته خواندن نماز, برگرفته از سايت تبيان.

تسبیح - احکام نماز مسافر(رساله آیه الله سیستانی)

tasbihe.blogfa.com/post/195/احکام-نماز-مسافر(رساله-آیه-الله-سیستانی)
1/1280 - مـسـافـر بـايد نماز ظهر و عصر و عشا را با هشت شرط شكسته بجا آورد يعنى ... تمام خوانده بايد دوبارهشكسته بجا آورد ولى اگر وقت گذشته لازم نيست قضا نمايد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازى (مدظله العالى) - تبیان مبلغین

tebyan-mobaleghin.ir/?p=1080
۱۰ مرداد ۱۳۸۹ ه‍.ش. - سؤال ۲۲۱ انسانى به خیال این که مسافر است نماز را شکسته خوانده و یا به خیال .... اگر عمداً و عالماً روزه نگرفته کفّاره دارد و در تمام صور مسأله، قضا لازم است. ..... جواب :این آب پاک است به شرطاین که بعد از بول مطابق رساله استبرا کرده ...

ساير مسائل در مورد نماز جماعت - هسته گزینش ستاد مرکزی ...

sm.selection.behdasht.gov.ir/index.aspx?siteid=221&pageid=26337
... اقتدا كند، آيا به اين معنى است كه لازم نيست شوهر تمام شروط امام جماعت را داشته باشد؟ ... س: آيا خواندننمازهاى ظهر و عصر و مغرب و عشا در زمان فضيلت و بطور فرادا افضل ... ج) نيّت جماعت لازم نيست ولى اگر بخواهد فضيلت نماز جماعت را درک کند بايد قصد جماعت نمايد. ... س: آيا اقتدا كردن به امام جماعتى كه نمازششكسته است صحيح مى‌باشد؟

نماز مسافر، کامل یا شکسته؟ | مركز ملي پاسخگويي به سوالات ...

www.pasokhgoo.ir/node/55468
مگر آیه ی 101 سوره ی نساء شرط شکسته خواندن نماز را خوف از حمله ی کافران نمی ... ممکن است این قید، جنبه تأکید داشته باشد؛ یعنى نماز شکسته در هر حال بر مسافر لازم ...

چرا نماز در حال سفر شكسته خوانده می شود؟ - طلبه پاسخگو

t-pasokhgoo.ir/.../1450-چرا-نماز-در-حال-سفر-شكسته-خوانده-می-شود؟.htm...
۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ه‍.ش. - چرا نمازهاى ظهر و عصر و عشا در حال سفر شكسته بايد خوانده شود؟ ... ممكن است اين قيد، جنبه تأكيد داشته باشد؛ يعنى نماز شكسته در هر حال بر مسافر لازم است، امّا ... شكسته خواندن نماز نيز چنين است: پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) در ...

نماز - نماز درآیین شافعی

namaz17.blogfa.com/post/25
باید کودک در سن هفت سالگی وادار به نماز خواندن شود و تشویق گردد و در سن ده سالگی اگر ... اگر کسی دیر به جماعت رسید و برای خواندن فاتحه مجال نداشت لازم نیست فاتحه بخواند ... 5-شکسته شدن وضو ... خطبه های جمعه باید پنج رکن و شرط را دارا باشند :.

احکام و آداب نماز در مسجدالحرام و مسجدالنبی صلی الله علیه و آله ...

www.imam-khomeini.ir/.../نماز/احکام_و_آداب_نماز_در_مسجدالحرام_و_مسجد...
۱۱ مهر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - مسألۀ 3- در «مکه» و «مدینه» در مسافرخانه و هتل نباید نماز را به جماعت بخوانند و ... و مهر گذاشتن جایز نیست، و لازم نیست در جایى که سنگ است نماز بخوانند و لازم نیست حصیر ... پس گرچه اختیار تمام یا شکسته خواندن نمازهای چهار رکعتی در داخل ... به شرط این که وقت عدول نگذشته باشد یعنی وارد رکوع رکعت سوم نماز نشده ...

احکام شرعي بيماران

jhh.bmsu.ac.ir/Services/Departments?ObjId=555&PageId=555
البته مکان نماز گزار نیز مانند لباس که دارای پنج شرط است ، پنج شرط مانند بی حرکت بودن ... جلوتر بوده ، اگر بعد از نماز است باید وضو بگیرد و بنا بر احتیاط واجب نماز را که خوانده دوباره بخواند . ... می دهند مانند : تخته ، پارچه ، دارو ،گچ که محل زخم و شکسته را می بندند یا پانسمان می کنند . ..... اقدامات لازم قبل از مراجعه, Expand <a href='?

چگونگی خواندن نماز شکسته و شرایط آن - عطرنماز

iranmagfa.com/4449621
چگونگی خواندن نماز شکسته و شرایط آن - عطرنماز. ... ج) نيّت جماعت لازم نيست ولى اگر بخواهد فضيلت نمازجماعت را درک کند بايد قصد جماعت نمايد. ... س: آيا اقتدا كردن ...

نماز مسافر - پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت ...

gorgani.ir/?culture=fa-IR&pageid=85
نماز مسافر. وطن. اعراض از وطن. قصد اقامت. مسافت شرعی. حکم دائم السفر ، کثیر السفر ... و سربازان در شهر غير وطن اصلى راجع به نماز و روزه چه حكمى دارند، آيا قصد لازم است ؟ ... در اين بين به جاى ديگر برود به شرطآن كه از حدّ مسافت شرعى عدول نكرده باشد ؟ .... يا كثيرالسفر نماز تمام است در غير آن، وظيفه شكسته خواندن نمازاست تا مادامى كه ...

نماز - صلاة السفر (= نماز در سفر = نماز شکسته‌)

www.fariq2.blogfa.com/post/.../صلاة-السفر-(-نماز-در-سفر-نماز-شکس...
2-‌مسافت قصر = مسافتی ‌که برای شکسته خواندن نماز شرط است‌: آنچه ‌که از آیه ..... برای “‌جمع‌“ و “‌قصر“ نیتشرط نیست (‌یعنی لازم نیست ‌که مسافر قبلا نیت آن کند) .

سفر و گردشگری - شبکه اجتهاد

www.ijtihad.ir/ContentDetails.aspx?itemid=425
همه مراجع: اگر همه شرایط ذیل فراهم شود، نماز شکسته مى شود: یکم: سفر او (رفت و برگشت) ... همة مراجع: ملاک تمام خواندن نمازهای چهار رکعتی، قصد ده روز کامل است، پس اگر ... باقی مانده را دوباره به صورت شکستهبخواند و لازم نیست نمازهای قبل را قضا کند.

بخش سوالات شرعی

moshavere.vaislamah.com/index.php?option=com...view...144...
ایا برای خواندن نماز باید غسل استحاضه کنم یا تنها وضو گرفتن کافیست؟ ... این عمل راانجام داده وتوبه کردم وامروز دوباره توبه ام شکسته شد واین کارانجام شدوپشیمانم ...... همچنین خرید سهام شرکتهایی که معاملات حرام انجام می دهند یا مراعات شروط لازم را نمی ...

احكام نماز مسافر مسائل مورد نياز پاسخگويان به همراه اختلاف ...

qunoot.net/App/reads.item.php?showid=913
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. - موضوع: نماز مسافر بحث اول: شرائط شكسته شدن نماز شرط اول: مسافت 1ـ ... 2 ) پرسيدن لازم نيست. .... شرائط تمام خواندن نماز راننده (من شغله السفر).

احكام نماز و روزه مسافر | پرسمان دانشجويي - احکام و فلسفه احکام

www.ahkam.porsemani.ir/content/احكام-نماز-و-روزه-مسافر
۳ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - تقلّب حرام است ولى اگر شخصى که تقلب کرده است تخصص و مهارت لازم را ... ملاحظه: در صورتی که تصميم جدّي بر ماندن ده روز گرفته باشند و حداقل بعد از خواندن یک نماز چهار رکعتی، به دلیلی، ... o امام خمینی (ره): نماز شکسته است و روزه صحیح نیست. .... شرایط صحت بیع · شروط ضمن عقد · مسائل متفرقه خرید و فروش.

چگونگی خواندن نماز شکسته و شرایط آن - آخرین اخبار ایران و جهان

www.zamoone.com/article/.../چگونگی-خواندن-نماز-شکسته-و-شرایط-آن
بسم الله. نماز شکسته مخصوص مسافر است. زمانی که انسان ۸ فرسخ یعنی ۴۴ کیلومتر از شهر خود دور شد ...ا.

شرط اول؛ مسافت / فصل فی صَلاه المُسافر / کتاب الصَّلاه - ...

eshia.ir/feqh/archive/text/jazayeri/feqh/91/910629/
۲۹ شهریور ۱۳۹۱ ه‍.ش. - پس برای شکسته شدن نماز، طی کردن حدّ ترخص لازم است و قصد آن کافی ... مسافت را محقق نکرده لکن نمازش را درحالی که قصد داشته، شکسته خوانده ...

نماز جمعه چگونه خوانده مي شود | هدانا | HADANA.IR

hadana.ir › احكام › احكام نماز
نماز جمعه چگونه خوانده مي شود اتصال ركعت دوم رسيدن شرایط اقامه نماز ظهر همزمان كيفيت شركت مسافر وجوب تخييرى زمان شرط چيست اجوبه رساله خامنه اي ... نماز جمعه مانند نماز صبح دو رکعت است، با این تفاوت که درنماز جمعه دو خطبه قبل از نماز لازم است. ..... س 625: کسی که نمازش شکسته است آیا می تواند آن را به‌صورت جماعت پشت سر امام ...

8

alhaydari.com/fa/category/estefta/page/8/
حکم مکلفی که نمازش را شکسته خوانده، در حالی‌که در آن مکان باید نماز را تمام .... لازم به ذکر است که یکی ازشروط اقامه نمازجمعه این است که با اذن حاکم شرع باشد، پس ...

سئوال در مورد نماز شکسته - گفتگوی دینی

www.askdin.com/thread17141.html
۸ اسفند ۱۳۹۰ ه‍.ش. - 10پست - ‏4 نویسنده
با سلام بر عزیزان یک سئوال در مورد نماز شکسته داشتم!!! هنگامی ما از شهر خود به شهر دیگری ... ،اشاره شودایا باید قضا کنید یا نه ؟ درضمن لازم نیست جدا از دیگران نماز بخوانیدبلکه نباید درصف های اتصال ویا اول قرار بگیرید ودر صف های دیگر مانعی برای جماعت خواندن نیست. احکام نماز مسافر /رساله ج=1/از شرط اول به بعد ...
 • تاریخ ارسال : ساعت:
 • نویسنده :

نظرات()

مطالب مرتبط


بخش نظرات این مطلبنام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

خبر جدید

.

عکس بازیگران جدید

.

پوشاک جدید

.
ورود کاربران

ورود کاربران

عضويت سريع

عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

  درباره ما

   سال 95,سال 96,سال 1395,سایت خبرنیوز,دانلود عکس,,دانلود عکس 95,,عکس هنرمندان,عکس هنرمندان 95,عکس هنرمندان جدید,جدیدترین اخبار روز,سایت جدیدترین اخبار روز,جدیدترین اخبار روز در سال 95,نوروز 95,دانلود رایگان,خبر جدید,دانلود فیلم,خبر 95,خبر های داغ 95,بهترین سایت خبری,بهترین سایت خبری در سال 95,دانلود عکس full hd,دانلود عکس full hd جدید,مدل رنگ سال96,رنگ مو,رنگ مو 95,رنگ مو 1395,رنگ مو 96,رنگ مو 2017,رنگ مو 1396,سایت خبر نیوز

  کلیه ی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به جدید 95 |جدیدترین اخبار روز در خبرنیوز|سال 95 شامل خبر، سرگرمی.مد و زیبایی ،آرایش و مو،دانلود بوده و کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.

  . . . .

  ابزار وبمستر

  Xبستن تبليغات
  Xبستن تبليغات